1 ден – 28.12.2019 – Македонија -  Монтекатини
 Поаѓање за Фиренца, Италија во 09 00 ч Патување преку Србија, Хрватска и Словенија, со попатни паузи за одмор, пасошка и царинска контрола. Ноќно возење.

 

2 ден – 29.12.2019 – Монтекатини
Пристигнување во пладеневните часои во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални прошетки. Ноќевање.

3 ден – 30.12.2019 – Монтекатини – Сиена – Сан Џимињано – Монтекатини
Појадок. После појадокот заминување на полудневен факултативен излет со локален водич во градовите Сиена и Сан Џимињано. Пристигнување во Сиена, градот кој низ историјата претставуал најголем ривал на Фиренца и втор по важност во Тоскана по богатата ризница на уметничко и културно наследство. Разглед на градот: црквата San Domenico, Катедралата Siena – Metropolitana di Sandra Maria Assunta, Pallazo Salimbeni и Piazza Salimbeni и плоштадот Del Campo – плоштад во облик на школка на кој се одржува познатата коњска трка Palio… Слободно време за индивидуална прошетка до поаѓањето за Сан Џимињано. Пристигнување во Сан Џимињано типично тосканско градче опкружено со винови насади и маслинови градини. “San Gimignano dala belle Tore” во кој е добро сочуван амбиентот од XIII и XIV век, и 14-те кули кои прават една целина на ова живописно мало тосканско градче. Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во хотел. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.
4 ден – 31.12.2019 – Монтекатини – Лука – Пиза – Фиренца – Монтекатини

Појадок. Препорачуваме организирана посета на Пиза и Лука . Пиза, град во Италија лоциран на бреговите на Тосканската ривиера, некогашна моќна поморска сила чијашто флота скоро 150 години била најголемата сила на Средоземното море. Посета на центарот на градот каде се сместени трите обележја на овој град: Piazza Dei Miracoli, Катедралата DUOMO, Крстилиницата San Giovanni, Кривата Кула (која вооедно е и најпознатата кула во Италија), Campo Santo (Стари гробишта). По посетата на Пиза, заминуваме накај Лука, познат по своето речиси недопрено старо градско јадро, опкружено со ѕидини од времето на ренесансата… Лука е одалечен на само 70 км од Фиренца и низ него тече реката Серико која на 10 км западно се влева во Тиренско море. Враќање во хотел. Вечерта дочек на НОВА ГОДИНА 2020 во Фиренца .. Секој плоштад со своја новогодишна бајка. Враќање во хотел. Ноќевање.

5 ден – 01.01.2020 – Монтекатини – Фиренца – Македонија
Појадок. Доцен појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Заминување на целодневна факултативна посета на Фиренца. лоцирана во срцето на Тоскана на реката Арно, својот подем го доживува за време на моќната Фамилија МЕДИЧИ кои владееле од XIV- XVII век, кои се познати како големи мецени на уметноста и културата, потикнувачи на ренесансниот период. Разглед на градот: Палатата Векио, Катедралата Дел Фиори, Крстилницата Сан Џовани, Плоштадот Сињори, Галеријата УФИЦИ, Мостот ПОНТЕ ВЕКИО, Црквата Санта Кроче, Палатата Пити.Слободно време за индивидуални прошетки… Во договорено време поаѓање за Скопје. Денско и ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попантни паузи за одмор, пасошка и царинска контрола.

6 ден – 02.01.2020 –  Македонја
Пристигнување во  Македонија  во доцните попладневни/вечерните часови .

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ДО 01.11: 209€/12.960 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 229€/14.200 ден.

Во цената на аранжманот е вклучено:
 Превоз со високотуристички автобус на дадената релација
 Сместување во хотел со 3* на база 3НП (ноќевање со појадок) во Монтекатини
 Организација, реализација и професионален туристички придружник на патувањето
 Дочек на Нова Година Фиренца ( трансфер)
 Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

 

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Целодневна посета на Сиена и Сан Џимињано (трансфер, локален водич) – 45€
• Целодневна организиранa посета на Пиза и Лука(трансфер, локален водич) – 45 €
• Посета и разглед на Фиренца(трансфер, водич) – 20€
• Туристичка такса во хотел во Монтекатини (3 евра по лице на ден, се плаќа на рецепција)
• Патничко здравствено осигурување – 5€
• Индивидуални трошоци

НАПОМЕНИ:
• За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
• Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
• За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
• Попустите не се комбинираат
• Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
• Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди сатница на поаѓање.

 

 
 

Сите есенски патувања

Дестинации

Чартер програма