Нова 2019 година во    

ТРСТ - ВЕНЕЦИЈА – ВЕРОНА 
 


29.12.2018 до 02.01.2019

 

 (7.900 денари)


 

Венеција град чудо, град од соништата кој плени со своите разнобојни палати, канали, тесни улички, безброј мовчиња, мали плоштади... Волшебниот Венецијански карневал и гондолата се симболи на Венеција.

Верона асоцијација на љубовта позната по Шекспировата Ромео и Јулија...

29.12.18 Поаѓање во 13 ч од Битола со туристички автобус. Патот води преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни одмори.

30.12.18 Пристигнување во Трст во утринските часови, прошетка низ центарот на градот: плоштадот Унита, операта “Ѓузепе Верди“, градското собрание, фонтаната “Нептун”... Се продолжува за Лидо Ди Јесоло, попатно посета на трговскиот шопинг центар Палма Нова. Сместување во хотел во Лидо ди Јесоло. Ноќевање.

31.12.18 Појадок. Факултативно, по појадокот се оди со брод од Лидо ди Јесоло - Punto Sabione до Венеција, разгледување на градот со водич: плоштадот и црквата Сан Марко, Дуждевата палата, мостот на воздишките, мостот Риалто, каналот Гранде.Враќање со брод од Венеција до Лидо ди Јесоло. Вечерта  дочек на Новата 2019 на плоштад во Лидо ди Јесоло или во ресторан. Ноќевање.

01.01.19 Појадок. Факултативен целодневен излет до Верона - градот на Ромео и Јулија. Панорамско разгледување на градот: големата арена, куќата на Јулија, плоштадите Бра, Ербе и Дел Сињори, замокот Векио. Поаѓање за Македонија, преку Словенија, Хрватска и Србија, со ноќно возење и попатни паузи.

02.01.19 Пристигнување во Македонија во пладневните часови.
 
ЦЕНА: 7900 денари
 
Во цената се пресметани следните услуги:           
- автобуски превоз на дадената релација
- 2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Лидо Ди Јесоло (Венеција)
- придружник на екскурзијата
 
Во цената не се пресметани следните услуги:                                                                                                                                - задолжително патничко здравствeно осигурување без франшиза 
- влезници за културно историските споменици
- превоз со брод: Лидо Ди Јесоло - Венеција  и разглед на Венеција со водич – 20 €                                                                - целодневен излет до Верона - 15 €          
 
  --    
Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување
Напомена:  Рок на пријавување  до 21.12.2018 година.